Malowanie czy cynkowanie konstrukcji stalowych?

Zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowych jest bardzo ważnym aspektem. Stal jest materiałem, który często nie wytrzymuje działania zewnętrznych czynników pogodowych i na jej powierzchni może pojawić się rdza w wyniku osadzania się wody czy wilgoci. W wyniku korozji elektrochemicznej stal traci swoje właściwości. Z upływem czasu ulega degradacji poprzez stopniowe kruszenie materiału. Degradacja stali może być nie tylko niebezpieczna, ale również zagrażać zdrowiu i życiu osób, które przebywają w okolicy konstrukcji stalowych, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed pojawieniem się rdzy. Dlatego decydując się na zamówienie hali namiotowej wykonanej z konstrukcji stalowej, należy zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób producent zabezpiecza metalowe elementy konstrukcji przed korozją.

Aby zabezpieczyć metalowe części konstrukcji, producenci stosują różne metody zabezpieczania. Głównymi sposobami, jest pokrycie stali powłoką ochronną, która odpowiednio likwiduje możliwość wystąpienia jakichkolwiek wypaczeń materiału. Najbardziej znane i popularne techniki zabezpieczania stali to cynkowanie ogniowe oraz malowanie antykorozyjne. Obie w skuteczny sposób zapewniają stali zabepieczenie przed korozją i powodują, że materiał konstrukcji stalowej zachowuje swoje właściwości na długie lata, bez konieczności ponownego zabezpieczania przed korozją.

 

Cynkowanie ogniowe konstrukcji stalowej

Ochrona stali konstrukcji stalowej przy pomocy cynkowania ogniowego, jest dobrym i trwałym sposobem zabezpieczenia materiału przed działaniem korozyjnym. Dodatkowo zabezpiecza strukturę stali przed ścieraniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Cynkowanie ogniowe ma na celu zabezpieczenie materiału w całości przy pomocy płynnego cynku. Zabieg ochrony stali polega na zanurzeniu elementów  w ciekłym cynku, dzięki czemu na powłoce stalowego elementu powstaje szczelna i trwała powłoka cynkowa, która stanowi idealną barierę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz korozją. Tego typu zabieg idealnie nadaje się do zabezpieczenia konstrukcji stalowych, które są szczególnie wystawione na działanie zewnętrznych warunków pogodowych takich, jak wiatr, deszcz, śnieg oraz pozostałe czynniki niekorzystnie wpływające na strukturę stali.

Czy pokrycie stali warstwą ochronną z cynku posiada jakieś wady? Z pewnością nie, ale należy pamiętać, że cynk nie należy do materiałów tanich, więc z pewnością tego typu rozwiązanie podniesie koszty inwestycji. Dodatkowo należy pamiętać, korzystając z tego typu ochrony stali, że cynk jest bardzo wrażliwy na działanie takich czynników, jak kwasy, alkalia czy sole. Warto również pamiętać, że problemem pokrycia w całości konstrukcji stalowej mogą okazać się zbyr skomplikowane jej elementy, co może wpływać zarówno na wykorzystanie alternatywnego sposobu ochrony oraz podniesienie kosztów całej konstrukcji.

 

Malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowej

Malowanie antykorozyjne to bardzo wygodny i trwały sposób na pokrycie konstrukcji stalowej powłoką ochronną w postaci specjalistycznej farby o określonych właściwościach technicznych. Aby jednak pokryć elementy stalowe odpowiednią warstwą, należy wiedzieć, w jakich warunkach będzie użytkowana konstrukcja oraz jakim czynnikom szkodliwym będzie poddawana jej praca każdego dnia użytkowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby klient przekazał wszelkie niezbędne informacje na temat swojej inwestycji.

Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia konstrukcji stalowej, jest idealne przygotowanie powłoki przed malowaniem antykorozyjnym. Jest to o wiele bardziej czasochłonne i pracochłonne zadanie, które dodatkowo wpływa na podniesienie kosztów, ale odpowiednie przygotowanie materiału zapewni doskonałą ochronę i pewność, że farba antykorozyjna będzie pracowała bez uszkodzeń przez długi okres czasu. Warto również pamiętać, że dzięki dostępności oraz różnorodności farb antykorozyjnych na rynku, nie istnieją żadne ograniczenia związane z kształtem, rozmiarem i skomplikowaniem konstrukcji stalowej, dlatego jest o wiele wygodniejszym sposobem ochrony materiału. Oczywiście wpływa to również na cenę całej inwestycji, która z pewnością będzie o wiele niższa, niż w przypadku wyboru ochrony cynkowej.

Wybierając ochronę dla konstrukcji stalowej hali namiotowej i hali magazynowej warto pamiętać, że każda metoda ma zarówno swoje wady i zalety. Warto również wiedzieć, że w zależności od posiadanych środków przeznaczonych na inwestycję stalową, klient zawsze powinien pamiętać, że odpowiednia specyfikacja i oczekiwania dotyczące nowej inwestycji, mogą być kluczowym elementem zaprojektowania idealnej konstrukcji, która odpowiednio zabezpieczona przed korozją, będzie służyła przed długie lata.

Optymalne rozwiązanie i wyjątkowo tanie. Chcesz wiedzieć dlaczego hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

KRATOWNICE STALOWE – RODZAJ I CHARAKTERYSTYKA
HALA NAMIOTOWA JAKO UDANA INWESTYCJA
Z CZEGO ZBUDOWANE JEST POSZYCIE HALI NAMIOTOWEJ

Call Now Button