Termiczne hale namiotowe, znane również jako hale termoizolacyjne czy hale pneumatyczne, są obiektami całorocznymi, które są szczególnie przystosowane do skrajnych temperatur i działania zewnętrznych czynników pogodowych. Nie bez powodu hale termiczne zawdzięczają swoją nazwę dodatkowej funkcjonalności, jaką jest z pewnością pompowany dach skutecznie oddzielający wewnętrzną część dachu od działania zewnętrznych warunków pogodowych. Czym się charakteryzują i dlaczego warto posiadać pompowany dach w hali namiotowej, za chwilę się dowiesz z tego artykułu.

 
Hale termiczne, to rodzaj hal namiotowych, nazywanych również halami termoizolacyjnymi ze względu na wysoką termoizolację i utrzymywanie stałych temperatur wewnątrz obiektu. Tego typu hale znane są również pod nazwą hale pneumatyczne z powodu zastosowanej technologii pompowanego dachu. Dlaczego hale termiczne są dobrym wyborem dla firm i czym różnią się od hal namiotowych z zadaszeniem z pojedynczej plandeki PCV czy blachy trapezowej? Główną różnicą, która odróżnia hale termiczne od zwykłych hal namiotowych, jest zastosowanie podwójnej plandeki PCV jako zadaszenia obiektu magazynowego. Dzięki takiemu zastosowaniu, hale te sprawdzają się doskonale w skrajnych warunkach pogodowych na całym Świecie i najczęściej stosowane są całosezonowo, a więc ich wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe, jest bardzo wysoka.

Głównym czynnikiem, który wpływa na wytrzymałość hali namiotowej, są materiały konstrukcyjne – ocynkowana konstrukcja stalowa jako szkielet hali i dobrej jakości materiały konstrukcji ścian i zadaszenia. W przypadku zwykłych hal namiotowych, stosuje się zadaszenie z blachy trapezowej, blachodachówki, a najczęściej z plandeki PCV o różnej gramaturze. W przypadku hal termicznych zadaszenie zbudowane jest z dwóch płatów plandeki PCV, które tworzą zamknięty układ, do którego wpompowywane jest powietrze.

IMG 20200916 164425 scaled

 

Dach hali termicznej i technologie obudowy

Jak już wspomnieliśmy, dach hali termicznej zbudowany został z podwójnej, mocnej plandeki PCV, która tworzy pewnego rodzaju układ zamknięty, do którego można wpompować zimne lub gorące powietrze przy pomocy specjalnej pompy, dlatego hale termiczne często nazywane są również pneumatycznymi, ze względu na możliwość wypuszczania i wpuszczania powietrza między plandeki, w zależności od tego, jaka jest pora roku lub jaką temperaturę chce się uzyskać w przestrzeni magazynowej pod zadaszeniem. Dzięki możliwości wpompowywania ciepłego powietrza, otrzymujemy nie tylko mocniejszą konstrukcję dachu, ale przede wszystkim pełni ważną izolację termiczną, która zapobiega powstawaniu efektu kondensacji pary wodnej wewnątrz hali namiotowej, a więc również powstrzymuje powstawanie wilgoci w przypadku materiałów składowanych, wrażliwych i narażonych na działanie pleśni, grzybów i wilgoci.

Dzięki wpompowywaniu ciepłego powietrza, hala termiczna pozwala na bezpieczne kontrolowanie zalegania śniegu podczas zimowych opadów i nie pozwala na tworzenie się większych warstw białego puchu. Dodatkową zaletą plandeki pneumatycznej, jest fakt, że ze względu na zastosowanie podwójnej warstwy, system plandek może zostać zbudowany z materiału o mniejszej gramaturze, dzięki czemu dwie warstwy mogą przepuszczać nawet do 50% dziennego światła i zapewnić dodatkowe oświetlenie w trakcie dnia. Dlatego zadaszenie pneumatyczne przyczynia się do znaczącej oszczędności energii elektrycznej.

W przypadku hal termoizolacyjnych dodatkową termoizolację, która jest zalecana przez producentów hal namiotowych, jest zastosowanie poszycia ścian z płyty warstwowej. Blacha trapezowa, jest bardzo wygodnym i wydajnym poszyciem, ale sama blacha nie ustabilizuje temperatury wewnątrz hali namiotowej bez użycia specjalnych warstw izolacyjnych. Płyty warstwowe są zbudowane w taki sposób, aby ułożone na ścianach hali namiotowej, zapewnić im od razu pełną termoizolację i wyrównywać temperaturę wewnątrz obiektu hali namiotowej.

 

Czym wyróżniają się hale termiczne i kiedy warto je zastosować?

Wykorzystanie hali termoizolacyjnej opiera się na zbudowaniu magazynu namiotowego z płyty warstwowej i plandeki pneumatycznej, aby uzyskać jak najlepsze wartości termoizolacyjne dzięki odpowiednim materiałom. Inwestycja w halę pneumatyczną, jest bardzo korzystna z punktu widzenia zarówno oszczędności energii elektrycznej i komfortowego użytkowania, bez konieczności dogrzewania hali w przypadku niskich temperatur, natomiast w przypadku zimy, łatwo ogrzewać halę namiotową, która posiada bardzo dobrą warstwę termoizolacyjną.

Hale termiczne, dzięki wysokim właściwościom termoizolacyjnym, mogą być wykorzystywane w różnorodnych warunkach atmosferycznych i oferują bardzo stabilną pracę wewnątrz obiektu ze względu na utrzymywanie stałej temperatury lub nieznacznych spadków, w przypadku bardzo ujemnych temperatur na zewnątrz podczas zimy. Dlatego hale termiczne idealnie nadają się jako hale magazynowe w przypadku towarów i materiałów, które wymagają stałej temperatury i odpowiedniej wilgotności lub utrzymywania suchego powietrza wewnątrz hali. Hale termiczne znalazły swoje zastosowanie na różnych polach i branżach, w tym również jako hale sportowe, które muszą pomieścić sportowców i utrzymać odpowiednią temperaturą, która pozwoli na swobodne uprawianie aktywności fizycznej.

Hala namiotowa jako obiekt magazynowy czy hala produkcyjna to optymalne rozwiązanie i wyjątkowo tanie. Chcesz wiedzieć, dlaczego hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

HALE NAMIOTOWE HALTECH GROUP KONIN – 5 PYTAŃ DO NASZEGO EKSPERTA
DOCIEPLANIE HALI NAMIOTOWEJ IESIENIĄ I ZIMĄ
KRATOWNICE STALOWE – RODZAJ I CHARAKTERYSTYKA
HALA NAMIOTOWA JAKO UDANA INWESTYCJA
Z CZEGO ZBUDOWANE JEST POSZYCIE HALI NAMIOTOWEJ

Call Now Button