Pozwolenie na halę namiotową – sprawdzone fakty

Pytania dotyczące konieczności posiadania pozwolenia na montaż hali namiotowej na terenie klienta, to bardzo istotny temat, poruszany wielokrotnie. Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę obiektu magazynowego? Postaramy się najprościej, jak to będzie możliwe, wyjaśnić to nurtujące zagadnienie, ponieważ złożenie zamówienia na halę magazynową, to dopiero początek drogi z jej wykonaniem i montażem.

Na początek musisz uregulować wszelkie wytyczne związane z prawem budowlanym. Bardzo istotnym elementem wpływu na to, czy będziesz potrzebował pozwolenia na budowę, jest okres użytkowania hali namiotowej, a więc czy będzie to obiekt sezonowy, czy całoroczny magazyn. Jeżeli będziesz użytkować nową halę tylko sezonowo, czyli do 120 dni, nie potrzebujesz pozwolenia. Wystarczy zgłosić montaż hali na terenie Twojej firmy odpowiednim władzom i możesz cieszyć się posiadaniem nowej przestrzeni magazynowej.

Po tym okresie Twoim obowiązkiem jest demontaż takiego obiektu lub jego przeniesienie w inne miejsce. Jednak nie jest dokładnie określone o ile centymetrów lub metrów powinna zostać przeniesiona nowa hala od pierwotnej lokalizacji, a więc dozwolone jest przeniesienie namiotu magazynowego o kilka centymetrów od pierwszej lokalizacji i możesz ponownie użytkować halę namiotową przez okres 120 dni.

Pozwolenie na halę namiotową

Budowa całorocznej hali namiotowej – pozwolenie na budowę

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeśli towary lub materiały, które przechowujesz pod dachem swojej hali namiotowej, niekoniecznie powinny być przenoszone lub z jakiegoś powodu nie chcesz przenosić ich ani swojego obiektu magazynowego w inne miejsce. Masz do tego prawo. Jednak w takim wypadku, musisz wiedzieć, że w przypadku określenia hali jako obiekt całoroczny, musisz zgłosić chęć postawienia takiej hali, przed jej budową. Dodatkowo konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

W takim wypadku czeka Cię wypełnianie dokumentów oraz uzyskanie odpowiednich pozwoleń i zezwoleń, w tym również uzyskanie warunków zabudowy lub planu zagospodarowania przestrzennego, opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie wspomnianego pozwolenia na budowę. Dodatkowo wymagana jest obecność kierownika budowy, który będzie prowadził dziennik budowy oraz inspektora nadzoru, który będzie prowadził tak zwany nadzór inwestorski. Na sam koniec będziesz musiał również otrzymać pozwolenie na użytkowanie wybudowanego obiektu.

Jak długo trwa proces uzyskiwania pozwoleń? Samo pozwolenie na budowę hali magazynowej, uzyskasz w okresie do 65 dni, od daty złożenia dokumentów. Warto pamiętać, że po otrzymaniu pozytywnej decyzji, powinieneś poczekać jeszcze 14 dni na uprawomocnienie decyzji, aby nie natknąć się na żadne problemy związane z montażem hali.

W tym czasie również warto złożyć zgłoszenie gotowości do przeprowadzenia robót budowlanych. Proces przyjęcia i przeanalizowania dokumentów trwa zazwyczaj do 7 dni roboczych. Gdy już otrzymasz pozwolenie na budowę i otrzymasz pozytywną decyzję, dzięki której będziesz miał zielone światło na montaż hali magazynowej, możesz rozpocząć budowę swojego nowego obiektu.

Budowa hali namiotowej po uzyskaniu pozwolenia

Proces uzyskiwania pozwoleń, w przypadku całorocznego obiektu magazynowego, trwa dość długo i większość klientów decyduje się na wybór pierwszego rozwiązania ze względu na krótki czas realizacji, który jest uzależniony wyłącznie od szybkości realizacji projektu i montażu. Tutaj szybkość realizacji jest po stronie producenta hali namiotowej. W przypadku decyzji o postawieniu hali całorocznej producent, czyli np. nasza firma, musi czekać z budową aż klient uzyska odpowiednie pozwolenia i zezwolenia umożliwiające bezproblemowy montaż hali namiotowej.

Twoim wyborem będzie, która opcja będzie dla Twojej firmy najlepszym rozwiązaniem. My możemy jedynie doradzić i podpowiedzieć, który wybór będzie bardziej opłacalny i dlaczego, ale to Ty musisz go dokonać. Zapraszamy jednak do kontaktu z nami. Z przyjemnością doradzimy i znajdziemy najlepszą opcję dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.

Hala namiotowa jako obiekt magazynowy czy hala produkcyjna to optymalne rozwiązanie i wyjątkowo tanie. Chcesz wiedzieć, dlaczego hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

HALE NAMIOTOWE HALTECH GROUP KONIN – 5 PYTAŃ DO NASZEGO EKSPERTA
DOCIEPLANIE HALI NAMIOTOWEJ IESIENIĄ I ZIMĄ
KRATOWNICE STALOWE – RODZAJ I CHARAKTERYSTYKA
HALA NAMIOTOWA JAKO UDANA INWESTYCJA
Z CZEGO ZBUDOWANE JEST POSZYCIE HALI NAMIOTOWEJ

Call Now Button