O halach namiotowych powiedziano już wiele. Spekulacje i regulacje sprawiają, że tak naprawdę coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zamówienie hali namiotowej, zamiast hali tradycyjnej lub najmu. Oczywiście nie wszyscy. Wiele przedsiębiorstw nadal wynajmuje duże magazyny, które są budowane na terenach parków technologicznych czy miejsc, gdzie powstają przedsiębiorstwa produkcyjne, czyli w tak zwanej strefie industrialnej. To właśnie tam budowane są wielkie hale magazynowe, które przyciągają dużych inwestorów.

 

Hala namiotowa jako alternatywa nie tylko dla małych firm

Hale namiotowe stały się już od dłuższego czasu bardzo ciekawą alternatywą dla każdego przedsiębiorstwa, które pragnie na terenie swojej siedziby, posiadać wygodną przestrzeń magazynową. Nie ma się więc co dziwić, że coraz więcej małych i  średnich przedsiębiorstw, w tym również rolników, zamawia coraz częściej montaż hali namiotowej. Dlaczego nie decydują się na halę murowaną lub konstrukcji stalowej, która przytwierdzona będzie na stałe do gruntu? Ponieważ takie hale są coraz mniej opłacalne dla mniejszych podmiotów. Nie tylko dlatego nie buduje się już tak często hal magazynowych. To również lekkość i ekonomia.

Hale murowane czy konstrukcje stalowe, które przytwierdza się na stałe do podłoża, posiadają tę wadę, że w przypadku jakichkolwiek zmian, pozostaje na stałym miejscu i nie można jej przemieścić. Jakkolwiek przedsiębiorca czy rolnik będzie chciał dokonać zmian na terenie swojego gospodarstwa, nie przesunie ani nie wykopie sobie hali. Musi ją zburzyć lub po prostu zdemontować, co wiąże się z dużymi kosztami i brakiem możliwości postawienia jej ponownie. Takie hale są sklasyfikowane jako nie nadające się do ponownego użytku. Elementy składowe hal muszą zostać oddane na złom lub jako gruz – w zależności o materiału, z którego hala została zbudowana.

W przypadku hal namiotowych sytuacja, jest nieco odmienna. Każda hala namiotowa, to obiekt modułowy, czyli złożony z takich elementów, które można ponownie złożyć w całość, a zdemontowana hala, jest wielokrotnego użytku. Dlatego często przedsiębiorcy decydują się również na wynajem hali namiotowej sezonowo, jeżeli potrzebują przestrzeni magazynowej wyłącznie podczas wakacyjnych zbiorów owoców i warzyw lub podczas innego okresu, ważnego dla danego przedsiębiorstwa. Hala namiotowa, jest stosunkowo tania w utrzymaniu, a wynajem i montaż, a następnie demontaż, nie zajmuje dużo czasu (najczęściej do 24h) i jest stosunkowo niedrogi w porównaniu z innymi ofertami najmu przestrzeni magazynowej.

 

Opłacalności hali namiotowej

 

Określenie dokładnej wyceny hali namiotowej, jest kluczowym zagadnieniem

Produkując halę namiotową dla klienta, opieramy się przede wszystkim na jego możliwościach finansowych. Dobrze wiemy, że każda firma posiada własny, określony budżet, który może przeznaczyć na produkcję hali namiotowej. W zależności od możliwości, staramy się zaproponować najlepsze rozwiązania. Przede wszystkim opieramy nasze konstrukcje o konstrukcję stalową, która jest najbardziej wytrzymałym materiałem. Ocynkowana stal pozwala hali namiotowej wytrzymać długie lata, więc produkcja i montaż, jest inwestycją, a nie kosztem. Początkowo mogłoby się wydawać, że firma ponosi koszt, ale z ubiegiem czasu okazuje się, że hala namiotowa stojąca przez kilkadziesiąt lat, będzie zwracać się bardzo szybko w postaci zabezpieczonych materiałów, maszyn czy urządzeń.

Rozpoczynając więc montaż hali namiotowej, bierzemy pod uwagę konstrukcję stalową, która jest zawsze filarem i nośnikiem całej konstrukcji – bez względu czy ściany będą zbudowane z blachy trapezowej czy płyty kompozytowej. Dzięki temu opłacalność montażu hali namiotowej, będzie bardzo wysoka, ponieważ będzie uwzględniać wszystkie możliwości, których nie posiadają tradycyjne hale murowane. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę fakt, że hala namiotowa nie potrzebuje fundamentów ani specjalnych filarów betonowych, aby utrzymywać całą konstrukcję w pionie. Czasami na terenie firmy nie ma warunków, aby dokonać montażu hali namiotowej w określony sposób, ponieważ może się okazać, że podłoże wymaga utwardzenia lub wręcz wykonania wylewki betonowej, jeżeli podłoże nie będzie na tyle stabilne, aby można je było utwardzić w naturalny sposób. Wtedy należy również wykonać odpowiedniego szacunku podłoża i dokonać utwardzenia poprzez wybranie podłoża i wykonanie wylewki lub przez zasypanie miejsca odpowiednio twardym materiałem np. gruzem, a następnie odpowiednio twardym podłożem do utwardzeń np. grysem.

Jeżeli przedsiębiorca dysponuje odpowiednim miejscem, czyli utwardzonym podłożem lub kostką brukową, możemy umieścić halę namiotową na blokach betonowych. Istnieje również możliwość przytwierdzenia hali namiotowej do podłoża odpowiednimi kotwami, które umożliwiają przytwierdzenie obiektu zarówno na utwardzonej ziemi i betonowej wylewce. Odpowiednie umiejscowienie hali namiotowej, jest jednym z najważniejszych, jak nie najważniejszym z elementów montażu. Dlatego kładziemy bardzo wyraźny nacisk na dokładne określenie, jaką powierzchnią dysponuje klient.

Istotne elementy najlepiej uzgodnić we wstępnej wycenie i przed stworzeniem dokumentacji technicznej, ponieważ takie działanie zapobiega późniejszym poprawkom i różnego rodzaju opóźnieniom w montażu. Wydłużają tym samym czas oczekiwania na produkcję hali, ponieważ każda zmiana może mieć kluczowy wpływ na funkcjonalność hali i jej parametry nośne. Warto pamiętać, że dodatkowe drzwi, brama czy okna dachowe, muszą zostać odpowiednio uwzględnione w trakcie wstępnego określania specyfikacji.

 

Czas realizacji hali namiotowej – od produkcji do montażu

Czas realizacji hali namiotowej różni się zazwyczaj od jej wielkości, konieczności oczekiwania na materiały – głównie konstrukcję stalową i cynkowanie, które wykonują najczęściej podwykonawcy. Czas oczekiwania na montaż hali namiotowej nie jest długi, a jedynie produkcja i przygotowanie całej konstrukcji do montażu i transportu. Sam czas montażu hali namiotowej może trwać nawet do 24 godzin i w zależności od wielkości, może się wydłużyć do 48 godzin, ale trwa najczęściej nie dłużej, niż 3 dni robocze.

Hala namiotowa jako obiekt magazynowy czy hala produkcyjna to optymalne rozwiązanie i wyjątkowo tanie. Chcesz wiedzieć, dlaczego hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

HALE NAMIOTOWE HALTECH GROUP KONIN – 5 PYTAŃ DO NASZEGO EKSPERTA
DOCIEPLANIE HALI NAMIOTOWEJ IESIENIĄ I ZIMĄ
KRATOWNICE STALOWE – RODZAJ I CHARAKTERYSTYKA
HALA NAMIOTOWA JAKO UDANA INWESTYCJA
Z CZEGO ZBUDOWANE JEST POSZYCIE HALI NAMIOTOWEJ

Call Now Button