Kratownice stalowedźwigary kratowe

Jednym z rodzajów konstrukcji nośnych hal namiotowych, są prętowe kratownice stalowe, które połączone są ze sobą przegubowo w węzłach prostych prętów. Siła przyłożenia została rozłożona wyłącznie w węzłach. Kratownice stalowy są coraz bardziej popularnym rodzajem konstrukcji hal o przeznaczeniu magazynowym i przemysłowym. Zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania stale rośnie dlatego warto wspomnieć o dwóch rodzajach dźwigarów kratowych, dostępnych na rynku: Kratownie płaskie oraz kratownice przestrzenne.

Kratownice stalowe

Kratownice płaskie

Należą do standardowego rodzaju dźwigarów kratowych i można powiedzieć, że są podstawowym elementem budowy hal namiotowych, w których wszystkie pręty leżą w jednej płaszczyźnie. Dźwigary tego typu złożone są z prostych prętów połączonych ze sobą przy użyciu przegubów, zwanych węzłami kratownicy i mogą przyjmować na siebie obciążenia działające wyłącznie w płaszczyźnie kratownicy. Głównym zastosowaniem kratownic płaskich, jest wykorzystanie uch jako belki i podciągi w dźwigarach całej konstrukcji hali namiotowej czy jako wiązaty w konstrukcji mocującej pod pokryciem dachu. Wykorzystywane są również w ramach kratowych czy płatwiach oraz wielu innych elementach hali namiotowej.

Wśród płaskich kratownic czyli płaskich dźwigarów kratowych możemy wyróżnić dwa typy elementów: kratownice płaskie o prostej strukturze, jak również kratownice płaskie o złożonej strukturze. Różnia się między sobą tym, że w przypadku kratownic o prostej strukturze, pręty składowe są ułożone bokami trójkątów, natomiast w przypadku kratownic o złożonej strukturze są również układane inaczej. swykle jednak jest to ułożenie bokami trójkątów.

 

Kratownice przestrzenne

Stanowią bardziej rozbudowaną alternatywę do kratniwnicy płaskiej i tworzą konstrukcję nośną, prętową, w której pręty składowe nie leżą w jednej płaczszczyźnie, jak w kratownicy płaskiej. Kratownica przestrzenna składa się bowiem z prętów, które zostały połączone ze sobą w węzłach za pomocą odpowiednich przegubów. W przeciwieństwie do płaskich kratownic, czyli dźwigarów płaskich, kratownica przestrzenna jest w stanie przenosić obciążenia we wszystkich kierunkach, a co za tym idzie, charakteryzują się również nośnością skierowaną w dowolnym kierunku.

Przestrzenne kratownice stalowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w konstrukcjach hal magazynowych i nie tylko. Elastyczność przyjmowania obciążeń sprawia, że znajdują zastosowanie w konstrukcjach wielu rodzajów obiektów. Tego typu dźwigary stosuje się przede wszystkim jako dźwigary dachowe czy ramy poprzeczne w halach różnego typu czy w dachach budynków. Tego typu rozwiązania stosuje się również w wieżach oświetleniowych oraz wieżach i masztach radiowych oraz telewizyjnych ze względu na ich wyjątkowo trwałą konstrukcję. Kratownice przestrzenne służą również do stawiania szkieletów słupów energetycznych i linii elektroenergetycznych. Jednym z wiekowych i wyjątkowo spektakularnych budynków zbudowanych z dźwigarów przestrzennych, jest chociażby znajdująca się w Paryżu Wieża Eiffla.

Kratownice to bardzo wygodny, trwały i stosunkowo lekki rodzaj oszkieletowania hali namiotowej. Składają się bowiem z czterech podstawowych elementów, które sprawiają, że kratownice płaskie i przestrzenne tworzą podobną budowę:

– Pas górny
– Pas dolny
– pionowe słupy
– ukośne krzyżulce.

Tak prosta budowa sprawia, że ich montaż nie jest kosztowny, a złożenie tego typu konstrukcji stało się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem ze względu chociażby na czas, w którym zespół specjalistów Haltech Group Konin jest w stanie zmontować taką halę namiotową. Dzięki temu hale namiotowe są o wiele ciekawszą alternatywą do hal tradycyjnych, a ich koszty mieszczą się w granicach budżetu praktycznie każdej firmy, która potrzebuje hale namiotowe na magazyn czy jako niewielka przestrzeń tymczasowego składowania materiałów lub produktów, myjnia, garaż oraz inne tego typu zastosowania.

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat hal namiotowych? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

CYRKULACJA POWIETRZA W HALACH NAMIOTOWYCH
CZY ZAKUP HALI NAMIOTOWEJ MOŻE BYĆ DOFINANSOWANY Z ŚRODKÓW UE?
HALE NAMIOTOWE JAKO ZAKŁAD STOLARSKI

 

 

Call Now Button