Hale namiotowe – popularne rozwiązania, czy dobra alternatywa?

Hale namiotowe o zastosowaniu dowolnym stały się bardzo popularnym rozwiązaniem dla tradycyjnych hal murowanych. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zbudowanie właśnie hali namiotowej w oparciu o konstrukcje stalowe, aby zoptymalizować koszty postawienia hali na potrzeby magazynu lub innego kompleksu przemysłowego. Czy to dobre rozwiązanie? Nasz ekspert odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące hali namiotowej!

 

1. Hale namiotowe Konin – czym są i jakie jest ich zastosowanie praktyczne?

Ekspert: To bardzo dobre pytanie. Hale namiotowe to tak naprawdę pełnoprawne hale, które mogą mieć zastosowanie w wielu branżach podobnie, jak tradycyjne hale murowane. Różnicą jest fakt, że hale namiotowe to obiekty, których pokrycie dachowe stanowi wysokiej jakości blacha trapezowa lub najczęściej gruba plandeka z PCV, która pełni rolę zadaszenia. Istnieją również konstrukcje namiotowe, których poszycie dachu stanowią płyty izolacyjne. Najczęściej na montaż hali namiotowej tego typu decydują się przedsiębiorcy z branży transportowej, spożywczej, eventowej i przede wszystkim budowlanej. Coraz częściej stosuje się je również w rolnictwie. Hale namiotowe powstają jako hale magazynowe, hale produkcyjne, przemysłowe, hale rolnicze czy obiekty sportowe oraz imprezowe.

 

2. Czy hale namiotowe są odporne na niekorzystne warunki pogodowe?

Ekpert: Trzeba sobie powiedzieć jedną rzecz. Hale namiotowe wykonane są zawsze z najwyższej jakości materiałów. Ich charakterystyczną cechą, jest wyjątkowa wytrzymałość i odporność na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkowo ich użytkowanie jest często równie komfortowe, jak tradycyjnych hal murowanych. Warunkiem prawidłowego użytkowania oraz wytrzymałości, jest wykonanie hali namiotowej zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami. Ważnym elementem trwałości konstrukcji stalowych hali namiotowej, jest profesjonalny i bezpieczny montaż takiego obiektu zgodnie z najwyższymi standardami, które firmy motażowe muszą przyjąć. Profesjonalne wykonanie oraz montaż zagwarantuje przedsiębiorcy bezpieczeństwo w trakcie upałów, wiatru, obfitych opadów deszczu oraz śniegu. Dodatkowo w przypadku przeznaczenia hali namiotowej jako całorocznej konstrukcji magazynowej lub innej, mogą również zostać wyposażone w dodatkowe wzmocnienia konstrukcji stalowej lub aluminiowej. Tak więc konstrukcje stalowe są o wiele trwalsze, niż normalne hale namiotowe.

Dodatkowo konstrukcje hal namiotowych są tworzone w taki sposób, aby mogły wytrzymać obciążenia nawet do 300kg śniegu na metr kwadratowy. Szczególnie ważnym elementem budowy takiej hali, jest nachylenie połaci dachu, któe dzięki odpowiedniej budowie oraz zastosowaniu trwałych i wyjątkowo grubych powłok PCV powodują zsuwanie się połaci śniegu zimą, bez ryzyka zawalenia się dachu pod wpływem nadmiernego ciężaru.

 

3. Czy inwestycja w halę namiotową opłaca się przedsiębiorcom?

Ekspert: Z pewnością hale namiotowe mają bardzo dużo zalet. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę fakt, że hale tego typu wiążą się z niskimi kosztami produkcji i montażu. Dodatkowo trzeba również zauważyć, że postawienie tradycyjnej hali magazynowej, wymaga zatrudnienia sztabu ludzi, a w tym kierownika budowy, który odbierze dla nas gotowy obiekt. Łatwość i szybkość montażu hali namiotowej oraz brak konieczności posiadania zezwoleń sprawia, że hale namiotowe to niskie nakłady finansowe , a dodatkowo każdą halę namiotową możemy rozbudować o kolejne moduły, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Tak naprawdę skalowanie rozwoju firmy idzie w parze z rozwojem bazy magazynowej.

Cena hal namiotowych jest uzależniona od bardzo wielu czynników i zależy tak naprawdę od tego, jakich materiałów użyjemy, jakiej wielkości obiekt mamy zamiar zaprojektować. Hale namiotowe tworzone są pod wymiar i wytyczne klientów dlatego można powiedzieć, że są bardzo indywidualnymi zamówieniami. Jest to inwestycja na wiele lat, więc warto się również podejść do budowy hali bez kompromisów, ponieważ jest to inwestycja na długie lata.

 

4. Jakich pozwoleń wymagają hale namiotowe?

Ekspert: Według polskiego prawa przedsiębiorcy nie potrzebują zezwoleń na montaż hali namiotowej na terenie swojej firmy pod warunkiem, że obiekt jest uznany za halę sezonową. Tego typu hale namiotowe mają pozwolenie na montaż, na okres do 180 dni. Po tym okresie wymagane jest pozwolenie na budowę. Aby móc bez przeszkód korzystać z hali namiotowej przez cały rok warto ubiegać się o pozwolenie na budowę podczas okresu, który przysługuje przez wspomniane 180 dni.

Jeżeli przedsiębiorca chce zbudować halę namiotową całoroczną, bez chęci demontażu i montażu w innym miejscu przed upływem wspomnianego półtorarocznego okresu, konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na budowę hali namiotowej i uzyskanie tejże zgody. W tym wypadku wymagane będą m.in. projekt budowy i pozwolenia na użytkowanie. Czas na uzyskanie pozwolenia to 30 – 90 dni.

 

5. Czy istnieje możliwość wynajęcia hali namiotowej?

Ekspert: Oczywiście. Producenci hal namiotowych oferują możliwość wynajmu krótkoterminowych oraz długoterminowych. Wszystko zależy od potrzeb oraz możliwości producenta hal. Warto jednak dokładnie przemyśleć czy warto decydować się na wynajem. Jeżeli ilość gotówki nie pozwala przedsiębiorcy na zakup nowej hali namiotowej, można zorientować się nad zakupem hali używanej lub leasingiem takiego obiektu. W niektóych branżach istnieje również możliwość uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup nowej hali namiotowej. Jeżeli jednak nie interesuje nas zakup, a jedynie sezonowy wynajem, lepszym rozwiązaniem będzie właśnie wynająć halę na sezon i po zakończeniu sezonu podliczyć zyski. Wybór finansowania jest to zawsze indywidualna sprawa każdego przedsiębiorcy oraz wybór, która opcja jest dla niego najlepszym rozwiązaniem oraz dla jego biznesu.

 

Hale rolnicze Wielkopolska

Hale namiotowe Konin

 

Hala namiotowa jako obiekt magazynowy czy hala produkcyjna to optymalne rozwiązanie i wyjątkowo tanie. Chcesz wiedzieć dlaczego hale namiotowe to idealne rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

BEZPIECZNE UŻYTKOWANIE HALI NAMIOTOWEJ PODCZAS ZIMY
DOCIEPLANIE HALI NAMIOTOWEJ IESIENIĄ I ZIMĄ
KRATOWNICE STALOWE – RODZAJ I CHARAKTERYSTYKA
HALA NAMIOTOWA JAKO UDANA INWESTYCJA
Z CZEGO ZBUDOWANE JEST POSZYCIE HALI NAMIOTOWEJ

 

Call Now Button