Główne założenia i możliwości dofinansowania budowy hali namiotowej z środków unijnych

Kupno oraz budowa hali namiotowej, to wydatek, na który nie każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie pozwolić w pełni. Kwoty produkcji hali namiotowej o przeznaczeniu magazynowym, produkcyjnym, rolniczym, czy innym, nie są tak wysokie, jak w przypadku tradycyjnej hali murowanej, ale również stanowią spory wydatek dla mniejszych przedsiębiorców.

W ramach ważnego programu unijnego: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, przedsiębiorcy mogą uzyskać refundację inwestycji budowlanych w wysokości nawet do 60% kosztów kwalifikowanych. Refundacja ta dotyczy oczywiście również aspektu, jakim jest budowa hali namiotowej z środków unijnych, które są zaliczane do tego typu kosztów.

 

Kto może skorzystać z programu?

Głównymi założeniami programu unijnego, jest oczywiście modernizacja gospodarstw rolnych. Program modernizacji, jest operacją w ramach programu: „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich”, którego główna realizacja została przewidziana na lata 2014-2020, a więc każdy przedsiębiorca, który pragnie skorzystać z programu ma jeszcze czas, aby ubiegać się o tego typu dofinansowanie.

W kolejnych edycjach wnioski o dofinansowanie przyjmowane są w oddziałach regionalnych oraz biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z dofinansowania mogą skorzystać wyłącznie gospodarstwa, których ogólna wielkość ekonomiczna sięga minimalnie 10 Euro.

Program zakłada, że podczas operacji modernizacji gospodarst rolnych na dotację liczyć można w obszarach:

  • Budowy lub modernizacji budynków/budowli inwentarskich;
  • Zakupu maszyn i wyposażenia;
  • Założenia nowych sadów;
  • Zakupu oprogramowania komputerowego, licencji itp.;
  • Opłat za konsultacje różnego typu;

 

W jaki sposób można uzyskać dofinansowanie dla hali namiotowej?

Stanowisko ARiMR jest dość wyraźne. Hale namiotowe jako trwałe i nietrwałe, związane z gruntem, mogą zostać potraktowane w sposób kwalifikujący je jako budynki inwentarskie. W związku z takim przyporządkowaniem hale namiotowe mogą podlegać dofinansowaniu z środków unijnych. Hale namiotowe są również traktowane jako element poprawiający jakość oraz zwiększający racjonalizację technologię produkcji. Cały program został stworzony również po to, aby wspomóc również tego typu cele.

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat hal namiotowych? Pisz śmiało do nas! -> KONTAKT

Call Now Button