Budowa hal namiotowych jako obiektów tymczasowych

W zależności od zapotrzebowania oraz rodzaju towarów, hale magazynowe mogą być wykorzystywane zarówno w sezonowo i całorocznie. Tak naprawdę nie ma żadnego ograniczenia jeżeli chodzi o użytkowanie i możliwości wykorzystania hal. Konstrukcje stalowe, z których zbudowne są hale, to nowoczesne obiekty, które stanowią idealną alternatywę dla standardowych hal magazynowych i produkcyjnych.

Hale namiotowe różnią się od tradycyjnych konstrukcji tym, że można je wielokrotnie montować i demontować w zależności od aktualnego zapotrzebowania firmy. Można je również użytkować przez dłuższy okres czasu. Niestety zarówno w jednym jak i drugim przypadku zaliczane są do obiektów tymczasowych. Ustawa – Prawo Budowlane (Dz. U. 2017 poz. 1332) definiuje tymczasowe obiekty budowlane, jako rodzaj obiektu przeznaczony wyłącznie do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, który jest przeznaczony do rozbiórki i ponownego złożenia, do przeniesienia oraz obiekt, który nie jest trwale związany z gruntem.

Hale namiotowe często traktowane są w charakterze prostych i nieskomplikowanych obiektów, które w dowolny sposób można postawić dosłownie wszędzie i bez żadnych formalności oraz ustaleń prawnych. Niestety nie jest to do końca prawdą ponieważ to, jakie kroki trzeba podjąć oraz jakie kwestie prawne właściciel końcowy hali będzie musiał spełnić zależy tak naprawdę od tego, w jakim czasie obiekt będzie użytkowany. Oznacza to dokładnie to, że mimo charakteru tymczasowego, w jakim traktowane są hale namiotowe, kwestie prawne uzależnione są od tego czy dany obiekt stawiany jest na kilka miesięcy czy na dłużej niż rok.

 

Formalności i kwestie prawne dotyczące hal namiotowych

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę hali namiotowej? W przypadku tymczasowych hal namiotowych czasami będzie konieczne uzyskanie pozwolenia na jej budowę, a czasami wystarczy wyłącznie zwykłe zgłoszenie informacji na temat planowanej inwestycji do odpowiedniego organu administracji państwowej. I to w zupełności wystarczy, aby podjąć budowę hali namiotowej. Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy klient docelowy ma  na celu użytkowanie hali więcej niż 180 dni. Wtedy właśnie wymagane jest specjalne pozwolenie na budowę (np. dla hal całorocznych).

Jeżeli jednak hala namiotowa traktowana jest wyłącznie jako obiekt sezonowy, a jej eksploatacja nie przekracza okresu 180 dni, a następnie zostaje ona zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce, właścicielowi takiego obiektu wystarczy wyłącznie dostarczenie stosownego zgłoszenia do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego (w zależności od lokalizacji).

Na uzyskanie pozwolenia na budowę takiej hali namiotowej nie mają w ogóle wpływu takie czynniki, jak: przeznaczenie hali, jej rozmiar, czy sposób mocowania do podłoża. Istotne jest również, że kwestie formalne związane z budową hali namiotowej i dopełnienie obowiązku związanego z uzyskaniem stosownego pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem hali tymczasowej, leżą po stronie przyszłego właściciela hali, a nie firmy, która zajmuje się budową takich hal. To bardzo ważna kwestia oraz informacja dla wszystkich firm specjalizujących się w produkcji oraz budową hal namiotowych dla swoich klientów. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ administracji architektoniczno-budowlanej.

UWAGA! Tymczasowy obiekt budowlany nie może być trwale połączony z gruntem, w przeciwnym wypadku nawet jeżeli przewidywany czas jego użytkowania będzie krótszy niż 180 dni, może być wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

OFERUJEMY MONTAŻ HAL WRAZ Z DOWOZEM
HALE NAMIOTOWE – DLACZEGO WARTO W NIE INWESTOWAĆ?
HALE NAMIOTOWE TO BEZPIECZEŃSTWO I WYTRZYMAŁOŚĆ W KAŻDYCH WARUNKACH

Call Now Button